Közösségek

Egy település élhetőségének szintjét az intézményi infrastruktúra mellett helyi közösségeinek száma és fejlettsége mutatja. Iharosberényre minden korban jellemző volt az önszervező közösségek aktivitása: gazdasági, egyházi, sport, kulturális szövetkezetek, egyesületek, körök hozták össze az embereket. Ezen a lapon értékteremtő közösségeket mutatunk be:

NYUGDÍJAS KLUB

Klubvezető: HORVÁTHNÉ SZANYI ÉVA
tel:+36 70 5523385
facebook: nosztalgia egyesület)
nyugdíjas klubot képviselő elnökségi tag: BONCZ BÉLA

A településen 1997 óta működik nyugdíjas klub, amely az idős emberek számára találkozási lehetőséget, közösségi programokat, kirándulási lehetőséget és kapcsolati hálót biztosít. A klub rendszeresen, kéthetente szombatonként tartja rendezvényeit, ünnepségekkel, köszöntésekkel, nótás-zenés alkalmakkal enyhítve az egyedül élő öregek magányát, közösségi kapcsolatokat kínál a gyengülő családi kapcsolatok mellé/helyett. A klub rendezvényein megjelennek az iskolások ünnepi köszöntő műsoraikkal, jelezve a település, a fiatalabb generációk figyelmét, megbecsülését. Mindezekkel együtt az egyesületen belül működő amatőr művészeti csoportok nyújtotta önmegvalósítási lehetőségek, a szomszédos községek nyugdíjas szervezeteivel kiépített baráti-partneri együttműködés keretében létrejövő találkozási-szereplési alkalmak biztosítják a klubtagok számára az aktív öregkor megélését. (Szerk. Varga Róbert)

KÓRUS

Kórusvezető: TÓTH-BENCZE LÍVIA
tel:+36 70 6364634
email: livia.bencze1988@gmail.com
kórust képviselő elnökségi tag: LACZÓ JÓZSEFNÉ

Iharosberényben 1997-ben Horváthné Záborszky Judit énekpedagógus vezetésével alakult énekkar. A SISAQA zenekarának kíséretében népdalcsokraikkal rövidesen sikereket értek el a települési, kistérségi kulturális rendezvényeken. Meghonosították a településen az ünnepi karácsonyi koncerteket, amelyen a művészeti iskola énekkarával, hangszeres szólistáival, zeneiskolai tanáraival együttműködve közvetítették az ünnep hangulatát a helyi és a szomszéd települések hallgatóságának. 2003-óta szervezték a Tavaszi Művészeti Fesztivált, amely a mikrotérség művészeti alkotó műhelyei pl. iskolai és felnőtt amatőr színjátszók, néptánccsoportok, hangszeres szólisták, előadók, a szomszéd települések csoportjai számára biztosított kétévente bemutatkozási lehetőséget. Rendszeres szereplői települési rendezvényeknek, meghívott vendégei térségi és megyei fesztiváloknak. 27 éves működés után a közösség kórusvezetését Tóth-Bencze Lívia vette át. Próbáikat heti rendszerességgel tartják, az énekkar létszáma jelenleg 45 fő. (Szerk. Varga Róbert)

TÁNCCSOPORT

Szakmai vezető: KUNICS ANIKÓ
tel:+36
facebook: nosztalgia egyesület)
tánccsoportot képviselő elnökségi tag: PÁL JÓZSEFNÉ

A Nosztalgia egyesület középkorú tagjaiból és csatlakozott fiatal házaspárokból 2001-ben hagyományőrző néptánccsoport alakult. Kezdetben Tímár Lajosné, majd Horváth János néptáncoktató szakmai segítségével Duna-menti karikázót, Somogyi táncokat, Berényi lakodalmast, Halottas játékot, Betlehemezőt, zalai, rábaközi és erdélyi táncokat feldolgozó koreográfiákat állítottak színpadra. Műsoraikkal rendszeresen jelennek meg megyei művészeti gálákon, fesztiválokon. A tánccsoport évente számos meghívásnak tesz eleget: a hazai fellépések mellett 2010-ben és 2012-ben erdélyi körúton, ausztriai szakmai úton vettek részt. 20 éves működés után a közösség újraszerveződött: Kunics Anikó szakmai vezetésével próbáikat heti rendszerességgel tartják, a tánccsoport létszáma jelenleg 25 fő. (Szerk. Varga Róbert)

BANDERIUM HUNGARORUM

Szakmai vezető: JÓZSA TIBOR

Az Ifjúkor Egyesület keretében 2012-ben létrejött Banderium Hungarorum történelmi hagyományőrző csoport tagjai múzeumi adatok alapján folyamatosan kutatják településünk, térségünk történetét. Hiteles információkat szereznek a korabeli tárgyi és szellemi kultúráról: viseletről, eszközökről és használatuk módjáról. Tudományosan igazolható korhű viseletekben, felszerelési tárgyakkal szemléltetik magyarországi, erdélyi és németországi tömegrendezvényeken, rendhagyó történelmi órákon a magyar középkor tárgyi kultúráját. Kutatásuk eredményeként 2015-ben sikerült a Somogy vármegyei Iharosberény középkori templomainak régészeti lelőhelyét megtalálni, a feltárását megkezdeni. 2016-ban a Magyar Hadtörténeti Múzeum középkori tárlata számára pajzs-rekonstrukciókat készítettek, részt vettek Prágában a Nemzetek Csatáján a nemzeti válogatottal. Részt vettek a Bärnaui Történelmi Park rendezvényén, ahol nemzetközi elismerésre tettek szert és számos meghívást kaptak. Ötletgazdái és megvalósítói a Berényi Inkey Gáspár Történelmi Vívóversenynek, amely a buhurt nemzetközi versenyhelyszíne. A gyalogos lovagi tornára Németországból, Ukrajnából, Lengyelországból, Romániából, Szerbiából, Szlovéniából, Csehországból, Horvátországból, Belgiumból, Izraelből, Franciaországból érkeztek csapatok és egyéni versenyzők. Az Inkey Gáspár Vívóverseny 2022-ben felkerült a nemzetközi versenyhelyszínek közé. Felszerelési tárgyaikkal és viseletrekonstrukcióikkal a települési értéktár-bemutatóterem gyűjteményében Berény középkori életének hiteles szemléltetésére törekszenek. (Szerk. Varga Róbert)

HORGOLÓKÖR

Szakmai vezető: HORVÁTHNÉ SZANYI ÉVA
tel:+36 70 5523385
facebook: nosztalgia egyesület)

A berényi asszonyok életében 2016-tól új színfoltot jelent a kézimunka-csoport, horgolókör megjelenése. A résztvevők szüleinek, fiatalként maguknak a hétköznapok része volt a kézimunka: minden családban horgoltak, hímeztek, kötöttek. Aztán a szekrény aljára kerültek ezek a terítők, sapkák, pulóverek, háttérbe szorult ez a tudás. A Horváthné Szanyi Éva vezette horgolókör lelkes csapata ezt eleveníti fel, adja tovább az érdeklődőknek: heti rendszerességgel készítenek -főleg családtagoknak- horgolt, kötött tárgyakat (baba, könyvjelző, kokárda, kitűző, csipkék, asztalterítők), de a helyi templomok részére is horgoltak karácsonyi díszeket. (Szerk. Varga Róbert)

SZÍNJÁTSZÓK

Szakmai vezető: VARGÁNÉ TÍMÁR VERONIKA, VARGA RÓBERT

Iharosberényben a korabeli fotók tanúsága szerint aktív amatőr színjátszó tevékenység folyt a harmincas, majd később a hetvenes évek elején. A hagyomány folytatásaként 1991-ben Pál József rendezésében mutatták be gyerekszereplőkkel a Kecskefülű király című mesedarabot. A fiatalkorukban „megfertőződött” nagymamákhoz, nagypapákhoz csatlakoztak unokák, mai fiatalok. Már egy új generáció állította színpadra 2008-ban Fazekas Mihály Ludas Matyiját, 2009-ben Arany János Pázmán lovagját. Tímár Veronika és Varga Róbert vezetésével az amatőr színjátszók 2010-ben Remenyik Zsigmond Pokoli disznótor, 2012-ben Illyés Gyula Tűvé tevők című darabját mutatták be, nagy közönségsikerrel. (Szerk. Varga Róbert)